Ile materiału potrzebujesz na sukienkę? Instrukcja szycia krok po kroku

Nastała jesień a wraz z nią przyszła pora na cieplejszą garderobę. Jeśli marzysz o pięknej dzianinowej sukience na chłodniejsze dni, to pomożemy Ci ją uszyć. Pierwszym etapem jest zakup materiału, warto obliczyć jaka ilość będzie wystarczająca, by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na spory zapas. Nie wiesz, ile materiału potrzebujesz na sukienkę? Podpowiadamy, jak to oszacować!

Co należy zrobić, zanim udasz się po materiał?

Pierwszym etapem przygotowania do szycia sukienki jest znalezienie odpowiedniego modelu i wykroju. Zanim zaczniesz obliczać potrzebną ilość materiału, musisz sprecyzować dokładnie, co będziesz szyła. Zupełnie inna ilość będzie Ci potrzebna do uszycia sukienki mini, midi czy maxi. Długość rękawa również ma tu istotne znaczenie. Ponadto na sukienki rozkloszowane lub uszyte z koła będziesz potrzebować dodatkowej ilości materiału. Nie działaj więc pochopnie i najpierw znajdź swój wymarzony model sukienki i odpowiedni wykrój. Następnym krokiem będzie obliczenie, jaką ilość tkaniny musisz kupić.

Jak obliczyć ile materiału potrzebujesz na sukienkę?

Jeśli wykrój, z którego korzystasz, nie ma podanej informacji, ile materiału będziesz potrzebować lub stworzyłaś go samodzielnie, to bez obaw. W łatwy sposób można obliczyć ilość potrzebnej tkaniny. Skorzystaj z naszych sposobów.

Sposób pierwszy

Jeśli korzystasz z gotowego wykroju, który nie posiada informacji o ilości materiału, to najlepiej przygotuj formę. Wytnij, sklej i ułóż na podłodze lub w innym przestronnym miejscu wszystkie elementy, które wchodzą w skład ubrania. Aby uwzględnić zapas potrzebny na zszycie, nie nakładaj ich na siebie, a jedynie połóż w niewielkiej odległości. Na koniec zmierz centymetrem, jaką powierzchnię zajmują. Pamiętaj, że większość tkanin jest szerokości 140 cm. Ponadto formy powinny być ułożone zgodnie z kierunkiem nitki prostej, która jest na nich oznaczona.

Sposób drugi

Jeśli samodzielnie rysujesz formę, to najłatwiej jest postąpić analogicznie jak w sposobie numer jeden. Możesz także zsumować długości (wysokości) wszystkich elementów, które składają się na ubranie. W przypadku sukienki na ilość potrzebnego materiału będzie składać się: rękaw, zapas na jego podłożenie i zapas na jego wszycie oraz długość "korpusu sukienki". W przypadku modeli odcinanych w talii musisz uwzględnić dwa zapasy na łączenie góry z dołem, do tego każdy dodatkowy element będzie zwiększać potrzebną ilość materiału.

Sposób trzeci

Posłuż się ogólnymi wytycznymi i orientacyjnym oszacowaniem potrzebnej ilości tkaniny. Zakłada się, że całkowita ilość materiału potrzebnego do uszycia sukienki to suma jej długości (mini, midi, maxi) i długości rękawa. Przykładowo, jeśli Twoja sukienka ma mieć długość 90 cm i posiadać 40 cm rękaw, to potrzebujesz minimum 130 cm tkaniny. Do tej wartości powinnaś dodać zapas na szew, odległości między formami i zapas na wykończenie sukienki (np. podszycie dołu, wykończenie dekoltu). Warto doliczyć dodatkowe 30 cm. Na uszycie sukienki o przykładowych wymiarach potrzebujesz 1,6 mb tkaniny. Analogicznie postępujesz z wyliczeniem ilości materiału potrzebnej na podszewkę.

Jak uszyć sukienkę krok po kroku?

Na początek dokładnie zaplanuj cały proces szycia sukienki, aby nie działać chaotycznie.

Krok pierwszy

Korzystając z wykroju przymocowanego do materiału za pomocą szpilek, rozrysuj i wytnij przód i tył sukienki. Jeśli Twoja forma nie uwzględnia zapasu na zszycie i podwinięcie to należy w tym kroku dodać 2 cm do wymiarów Twojej sukienki.

Krok drugi

Po wycięciu wszystkich elementów zszyj je ze sobą. Jeśli materiałem, który wybrałaś na swoją sukienkę, jest dzianina, to skorzystaj ze specjalnych nici do niej przeznaczonych. Najodpowiedniejszym rodzajem ściegu, który powinnaś użyć do zszywania materiału jest owerlokowy. Materiał zszywaj prawymi stronami do siebie, pilnując szerokości szwu i założeń zawartych w wykroju (np. delikatne wcięcie w talii).

Krok trzeci

Po wycięciu rękawów należy zeszyć je prawymi stronami do siebie, tworząc szew z jednej strony. Możesz wspomóc się szpilkami, by proces ten był łatwiejszy i przebiegł sprawniej. Następnie doszyj rękawy w odpowiednim miejscu. Najistotniejsze jest byś zrobiła to równo.

Krok czwarty

Pora na wykończenie detali. Ścieg powinien powstawać na lewej stronie materiału, dlatego musisz obrócić sukienkę na prawą stronę. Podwiń dół spódnicy, zostawiając około 2,5 cm margines od jej krawędzi. Teraz pora na obszycie rękawów i dekoltu. Jeśli chcesz, aby dekolt Twojej sukienki był bardziej ozdobny, to możesz pokusić się o wszycie lamówki lub naszycie koronkowej aplikacji.

Na początek postaw na proste ozdoby, których naszycie nie będzie wymagać od Ciebie wielkiej wprawy. Jeśli obawiasz się, że pomimo naszych rad źle obliczyłaś ilość potrzebnego materiału, to zawsze możesz kupić go w niewielkim nadmiarze. Łatwiej jest zwęzić i skrócić zbyt szeroką sukienkę, niż poszerzyć za mały egzemplarz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl