Jak obszyć materiał ręcznie, czyli ściegi brzegowe

Brzegi tkaniny należy oczywiście odpowiednio zabezpieczyć przed strzępieniem się. Jest to bardzo istotne. Można robić to maszynowo lub manualnie. Jak obszyć materiał ręcznie? Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Dobrze sprawdza się w tym przypadku kilka rodzajów ściegów.

Rodzaje ściegów ręcznych

Jak obszyć materiał ręcznie? Najpierw warto zastanowić się, jakie rodzaje ściegów ręcznych się wyróżnia. Ścieg to odcinek nici przewleczony między dwoma nakłuciami igły oraz sposób prowadzenia nitki łączącej zszywaną tkaninę. Ściegi ręczne podzielić można na wewnętrzne, ozdobne i brzegowe.

Ściegi wewnętrzne mają za zadanie trwale łączyć ze sobą warstwy tkaniny. Prowadzone muszą być gęsto i równo. Są to m.in. ścieg fastrygowy, pętelkowy czy pikowy. Ściegi dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą do ozdabiania odzieży. Często są wykonywane w kontrastowych kolorach. W tym przypadku pole do popisu jest dość spore. Do ściegów ozdobnych zalicza się m.in. ściegi łańcuszkowe, zakopiańskie czy krzyżykowe.

Do ręcznego obszywania brzegów tkanin służą natomiast  ściegi brzegowe. Do uszycia ubrania nie wystarczy bowiem samo połączenie kawałków materiału. Trzeba jeszcze zadbać o to, aby tkanina po praniu się nie strzępiła. Wówczas rozejść mogą się wykonane szwy. Ściegi brzegowe mają za zadanie zabezpieczyć brzegi materiału przed wysnuciem.

Jak obszyć materiał ręcznie? Popularne ściegi brzegowe

Najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ścieg obrzucający skośny. Jest on wykorzystywany do obrzucania brzegu tkaniny. Im materiał jest cieńszy, tym bardziej gęsty powinien być ścieg. Nieco rzadziej stosowany jest ścieg dziergany. Częściej spotkać się z nim można podczas ręcznego dziergania dziurek pod guziki. Obecnie jest on także wykorzystywany jako ścieg ozdobny. Przychodzi z pomocą podczas tworzenia efektownych haftów Richelieu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl