Jak uszyć legowisko dla pieska? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Każdy pies, zarówno duży, jak i mały potrzebuje mieć swoje własne miejsce w domu. Psie legowisko wyznacza obszar, w którym nasz pupil czuje się bezpiecznie. Jeśli Twój czworonóg nie ma jeszcze własnego przytulnego posłania – czas to zmienić!

Sprawdź nasze wskazówki, które ułatwią Ci wykonanie psiego łóżeczka samodzielnie. We wpisie podpowiadamy, jak uszyć legowisko dla pieska i co będzie Ci do tego potrzebne. Zaczynamy!

Niezbędne materiały i akcesoria do uszycia legowiska dla pieska

Zapewne wiele osób zada teraz pytanie nie tylko, jak uszyć legowisko dla psa, ale czy można to w ogóle wykonać samemu. Oczywiście, że tak! Pierwszym etapem uszycia miękkiego posłania pupilowi będzie zaopatrzenie się w materiał oraz akcesoria.

Wybór odpowiedniego materiału jest kwestią indywidualną. Zależy też w dużej mierze od naszego milusińskiego oraz Twoich upodobań. Do takiego projektu odpowiednia będzie bawełna, polar czy tkanina wodoodporna. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w kawałek mocnego i wytrzymałego płótna na spód posłania.

Odpowiednie wypełnienie

Zanim wyjaśnimy, jak uszyć legowisko dla psa, warto jeszcze zastanowić się nad jego wypełnieniem. Świetnie sprawdzą się do tego stare poduszki lub popularne kulki silikonowe. To rozwiązanie pozwoli uzyskać odpowiednią elastyczność i miękkość całemu posłaniu.

Dodatkowe akcesoria

Na etapie planowania uszycia legowiska dla psa należy przemyśleć, czy będą Ci potrzebne dodatkowe akcesoria. Wszycie zamka jest bardzo praktyczne podczas użytkowania. W prosty i szybki sposób można wyprać i wysuszyć łóżeczko. Natomiast zastosowanie lamówek, troczków lub gumek jest ważne, jeśli zależy Ci na estetyce posłania. Wszystkie niezbędne elementy i materiały bez problemu kupisz w naszym sklepie internetowym.

Dobry wykrój to podstawa!

Przed wykonaniem wykroju koniecznie należy określić optymalną wielkość legowiska dla pieska. Proponowane przez nas psie łóżeczko będzie miało wymiary 50 cm na 60 cm i wysokość 20 cm. To idealne wymiary dla niewielkich psów typu jamnik czy buldożek. Podane długości bez problemu dostosujesz jednak do własnych potrzeb. Jeśli nie czujesz się pewnie, szkic wykroju możesz wykonać najpierw na papierze. Następnie przenosisz go (odrysowujesz z 2 cm zapasem) na wewnętrznej stronie tkaniny za pomocą mydła. Przy pewnej ręce możesz go wykonać bezpośrednio na materiale.

Jak uszyć legowisko dla pieska – wykroje poszczególnych elementów

Zacznij od narysowania dwóch prostokątów o wymiarach 160 cm na 20 cm. Jeśli zaplanowałeś uszycie legowiska dla pieska w dwóch kolorach, pamiętaj, aby były to różne kolorystycznie prostokąty. Będą to boki oraz tył posłania. Następnie odrysuj przód legowiska. Będą to również dwa prostokąty o wymiarach 60 cm na 20 cm. Na tym fragmencie zaznacz jednak „wejście” w postaci łuku. Łuk poprowadź mniej więcej 10 cm od boków i 7 cm od dołu prostokąta.

Czy już można uszyć legowisko dla pieska? Nie! Brakuje jeszcze wykroju podłogi oraz poduszki. Wykrój spodu posłania to również dwa prostokąty o wymiarach 50 cm na 60 cm. Jeden z prostokątów będzie od wewnątrz, drugi natomiast będzie stykał się z podłogą. Tu może się przydać bardziej wytrzymały materiał, wspomniany na początku.

Poduszka wewnętrzna powinna być o 5 cm mniejsza niż planowany wymiar szytego legowiska dla psa. W proponowanym posłaniu będzie to prostokąt 55 cm na 45 cm.

Szycie legowiska dla pieska

Kiedy wszystkie elementy posłania są już wycięte, należy je odpowiednio zszyć. Szycie na maszynie będzie zdecydowanie szybsze, ale równie dobrze możesz to zrobić ręcznie.

Zszywanie boków

Zacznij od zewnętrznej lub wewnętrznej strony boków.

1. Jeden z dłuższych prostokątów i przedni z łukiem złóż do siebie prawymi stronami i zszyj wzdłuż krótkich boków. To samo zrób z drugim zestawem. W ten sposób otrzymasz dwie obręcze materiałowe.

2. Złóż je równo ze sobą prawymi stronami i przeszyj wzdłuż długiego boku, na którym jest łuk wejściowy.

3. Przewróć teraz materiał na prawą stronę. Fragment, gdzie jest dłuższy prostokąt, podziel na kawałki o długości 50 cm, 60 cm i 50 cm. Przeszyj na prawej stronie. W ten sposób powstaje obręcz czterema kieszeniami do wypełnienia.

4. Wypełnij je wybranym wcześniej produktem i zaszyj z 2 cm zakładką po prawej stronie.

Boki już gotowe!

Zszywanie boków z podłogą

1. Materiał wewnętrzny i zewnętrzny na podłogę złóż ze sobą lewymi stronami. Zszyj dookoła, pamiętając o 2 cm zapasu.

2. Podłogę i boki zszyj ze sobą w ten sposób, aby szew znajdował się wewnątrz uszytego legowiska dla pieska. Dzięki temu nie będzie on zupełnie niewidoczny.

Jest to najtrudniejszy moment uszycia legowiska dla pieska, ale zbliżasz się już do końca.

Poduszka

1. Do krótszych boków prostokątów wykrojonych na poduszkę przyszyj zamek błyskawiczny. Delikatnie go rozepnij.

2. Złóż materiał prawą stroną do siebie i obszyj pozostałe trzy boki.

3. Przewróć uszytą poszewkę na prawą stronę przez rozpięty zamek.

4. Wypełnij poduszkę i włóż do posłania.

To już koniec! Wszystko gotowe. Teraz już wiesz, jak uszyć legowisko dla pieska.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl