Jak uszyć opaskę, krok po kroku?

Jeśli lubisz nosić materiałowe opaski na głowie i chcesz zrobić taką samodzielnie, to jest to bardzo proste w wykonaniu. Zrób taką, jakiej nikt inny nie będzie miał! Mamy dla Ciebie mały poradnik, który poprowadzi Cię po kolei, w celu uszycia własnej opaski z materiału na gumce. Przeczytaj koniecznie i spróbuj zrobić ją sama w domu.

Przygotuj odpowiednie materiały, aby uszyć opaskę

Do samodzielnego uszycia materiałowej opaski na gumce przyda Ci się specjalny wykrój, wybrany materiał i gumka. Na jedną opaskę zużyjesz około 20 cm gumki płaskiej 10-milimetrowej, nie więcej. Znajdź też taki materiał, który będzie najbardziej odpowiadał Twoim preferencjom. My ze swojej strony polecamy przykładowo tkaninę bawełnianą (może być ona drukowana) lub welurową dekoracyjną. To, czy będzie ona gładka, czy wzorzysta zależy już tylko od Ciebie.

Szycie opaski – jak to zrobić samodzielnie?

Wytnij materiał według kroju opaski, który posiadasz. Polecamy Ci krój typu opaska-turban, będzie ciekawie się prezentował. Gdy masz już potrzebne kawałki materiału, zegnij wszystkie fragmenty na pół, wzdłuż, prawymi stronami do siebie i zszyj na maszynie na ok. 1 cm, podążając za dłuższym bokiem. Wcześniej zepnij materiał szpilkami, by mieć pewność, że Twoja opaska będzie prawidłowo uszyta. Będą to trzy części do zaszycia, dwa duże prostokąty i jeden mały. Ze wszystkimi postępujemy dokładnie tak samo, jak napisane powyżej.

W kolejnym kroku przewróć tkaniny każdego elementu na prawą stronę. Zrób to dokładnie, aby materiał był dobrze rozprostowany. Następnie wyprasuj je wszystkie tak, by szew był na środku lub z boku. Gdy masz ten etap już za sobą, przeciągnij gumkę przez jedną część materiału, tę, która jest najkrótsza. Jeśli jest za długa, możesz ją trochę przyciąć nożyczkami – powinna być krótsza niż materiał. Zaszyj tkaninę tam, gdzie kończy się w nim gumka.

Przyłóż dłuższe elementy opaski, krzyżując je szwami do siebie, pod kątem prostym. Końce materiałów przeszyj na ok. 0,5 cm tak, by powstał zawijaniec. To będzie ten wzór “turbanu”, o którym wspominaliśmy wcześniej. Weź teraz część z wszytą gumką i przyszyj do jednej krótszej części powstałego “zawijasa”, dokładnie na środku. Złóż wystający po bokach materiał na gumkę i zaszyj całość. To samo zrób po drugiej stronie, zamykając całą opaskę.

Wyprostuj ją, sprawdź, jaki zawinięty przód powstał na Twojej opasce. Mamy nadzieję, że taki efekt Ci się spodoba. Jeśli chcesz, możesz wykonać kilka takich opasek, każda w innym kolorze i na inną okazję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl