Chcesz samodzielnie uszyć spódnicę o kroju ołówkowym? Nie jesteś jednak pewna, czy sobie z tym poradzisz? Nie martw się, napewno dasz sobie znakomicie radę. Z naszymi wskazówkami, z całą pewnością efekt będzie świetny. Przeczytaj nasz poradnik, jak uszyć spódnicę ołówkową i przygotuj maszynę do szycia do pracy!
Przygotuj się do szycia ołówkowej spódnicy
Najlepiej zacząć od znalezienia właściwego wykroju dla spódnicy, żeby mieć pewność co do tego, jak będzie wyglądała. Dzięki temu będzie Ci też znacznie łatwiej. Gdy masz już taki szablon, połóż go na materiale, który wybrałaś do uszycia swojej ołówkowej spódnicy. Przypnij przód spódnicy na złożeniu tkaniny i koniecznie zaznacz na nim zaszewki szpilkami. Pamiętaj także o pozostawieniu ok. 1-2 cm zapasu.
Tak przygotowany krój wytnij nożyczkami krawieckimi, a następnie przygotuj materiał, który znajdzie się w talii. Szerokość paska zależy od Twoich preferencji, może mieć np. 10 cm, ale jeśli chodzi o jego długość, tu również zostaw ok. 2 cm więcej, niż potrzebujesz. Ułóż części spódnicy na podszewce i przypnij szpilkami. Następnie wytnij ją dokładnie tak, jak spódnicę i także zaznacz zaszewki.
Szycie spódnicy ołówkowej, krok po kroku
Zszyj zaszewki na spódnicy oraz na podszewce. W kolejnym kroku przypnij szpilkami pasek w talii spódnicy ołówkowej, a przy tej okazji sprawdź jej szerokość i planowany obwód paska. Jeśli coś w nim nie gra, na tym etapie możesz poprawić zaszewki. Wszystko dobrze się układa? Przyszyj pasek do spódnicy.
Następnie przypnij do spódnicy gotową podszewkę i przyszyj ją. Gdy ten etap masz już za sobą, zajmij się wszyciem zamka. Najpierw przypnij go szpilkami bardzo dokładnie, by następnie wszyć go wzdłuż krawędzi, po obu stronach, jedna po drugiej. Jeśli ta ten element już gotowy, to zaznacz, gdzie zamek przejdzie przez pasek w talii i tam także przyszyj obie jego strony. Jeśli nie jesteś pewna, czy zamek w spódnicy wszywasz dobrze, zawsze możesz go zamknąć i otworzyć, by się upewnić.
Teraz musisz zaszyć tył ołówkowej spódnicy. Zacznij dokładnie od miejsca, gdzie kończy się szew zamka. Jeśli chcesz zrobić tu małe rozcięcie, to pozostaw np. 3-4 cm materiału od dołu. Wówczas w tym miejscu przytnij takżę trochę podszewkę w łuk, by nie wystawała. Następnie zaprasuj od spodu rozcięcie i przeszyj je. Jeśli została jeszcze jakaś część do przeszycia, o której zapomniałaś wcześniej, zaszyj ją. Nie pominęłaś żadnej z czynności? Jeśli tak, to Twoja spódnica ołówkowa jest już gotowa. Jak Ci się podoba efekt?