Jak uszyć czapkę dla dziecka? To nic trudnego, sprawdź!

Chcesz własnoręcznie uszyć czapkę dla swojego dziecka, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? W tym krótkim poradniku znajdziesz instrukcję, jak samodzielnie wykonać czapkę krok po kroku. Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami, a efekt na pewno miło Cię zaskoczy.

Jak uszyć czapkę? Najpierw zdejmij miarę!

Pierwszy krok, jaki musisz wykonać, aby uszyć dla dziecka czapkę, to zdjąć miarę z jego główki. To ważne, jeśli czapka ma być idealnie dopasowana. Metrem krawieckim należy zmierzyć obwód dziecięcej głowy – zacznij zaraz nad brwiami, a następnie przesuń metr w tył, nad uszami. Nie mierz zbyt wysoko, bo może się okazać, że czapka będzie za mała, a przecież chcesz, żeby Twoje dziecko nie odmroziło uszu.

Przygotuj wykrój czapki dla dziecka

Żeby uszyć czapkę dla dziecka, znając już obwód głowy, przygotuj wykrój. Możesz wykonać go np. na papierze do pieczenia. Przyda Ci się do tego linijka, ołówek, a także nożyczki. Złóż papier na pół, zaznacz ¼ długości obwodu czapki, zostawiając 1 cm na szew oraz wyznacz wysokość czapki – ta zależy, od tego, jaki rodzaj czapki chcesz uszyć. Na wysokości ok. 10 cm zaokrąglij czapkę, nadając jej kształt. Tak powstały wykrój wytnij i rozłóż, aby zobaczyć, jak ostatecznie będzie wyglądał.

Wykonanie czapki – krok po kroku

Wybierz odpowiedni kolor materiału i jego elastyczność. Najlepiej jest wybrać dwa rodzaje dzianiny, jeden gładki do środka czapki, a drugi - na zewnątrz, np. z ulubionym wzorem dziecka. Do szycia szczególnie polecamy dresówkę.

 

Odmierz wybrany materiał i złóż go na pół, prawą stroną do góry. Wykrój, który przygotowałeś, jest półprzezroczysty, przez papier do pieczenia – możesz więc wybrać, jak będzie wyglądał wzór na czapce, aby nie uciąć materiału w kluczowym miejscu. Ułóż wykrój i przypnij go szpilkami, a następnie wytnij nożyczkami.

 

Przygotuj drugi, gładki materiał i wykonaj dokładnie to samo – za pomocą wykroju lub wyciętej części. Gdy masz już wszystkie cztery elementy, obróć je prawymi stronami do siebie i przypnij warstwy szpilkami. Wybierz na maszynie szew elastyczny i zszyj oba materiały, nie zapominając zostawić otworu na głowę! Wywróć gładki materiał na prawą stronę i włóż do materiału wzorzystego, bardzo dokładnie, równo je ułóż. Zepnij szpilkami wzdłuż szwów bocznych. Następnie przeszyj czapkę w miejscu jej obwodu, zostawiając kilkucentymetrowy otwór na wywinięcie materiału na prawą stronę. Gdy wszystko to zrobiłeś, wywiń materiał i zaszyj otwór ręcznie, szwem krytym. I gotowe!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl